Amerikan ve Türk Sinemalarında Uyarlamalar Karşılaştırmalı Bir Bakış
Yazar: Zeynep Çetin Erus
Basım Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı: 1
Yayın Tarihi: -
ISBN: 9789758716500
Stok: 1

Amerikan ve Türk Sinemalarında Uyarlamalar Karşılaştırmalı Bir Bakış

%31
34,00 TL 23,46 TL

Satıcı : Kitap Market


  • 29 Temmuz Perşembe - 02 Ağustos Pazartesi arası kargoda
Ödeme Koruma
Sistemi
Güvenli
Alışveriş
Hızlı
Kargo

Amerikan ve Türk Sinemalarında Uyarlamalar Karşılaştırmalı Bir Bakış - Zeynep Çetin Erus

Çalışmada önce uyarlama kavramı genel hatlarıyla ele alınıp ne olduğu, niçin ve nasıl yapıldığı, Dünya´ da ve Türkiye´ de doğuşu ve gelişimi inceleniyor. Bunu izleyen Amerikan ve Türk Sinemalarına Bir Bakış, aslında 1990´ lı yılları kapsayan on yıllık sürecin niçin her iki ülke sineması için önemli olduğunu oldukça detaylı bir biçimde ele alıyor.

Amerikan ve Türk Sinemalarında uyarlamaların karşılaştırılması iki boyutta yapılıyor. Önce, 1990lı yıllarda bu iki ülkede gösterime girebilmiş 18er film oldukça serbest ancak ayrıntılı bir şekilde, kaynak metin ve onun filme uyarlanması bağlamında inceleniyor. Daha sonra ise, ele alınan filmler ışığında genel bir karşılaştırma yapılıyor. Her iki ülke sinemasında uyarlama filmlerin gösterime giren filmlere oranı, Oscar ve Altın Portakal ödüllü filmler içindeki yeri, uyarlamalarda kaynak metnin seçimi, uyarlama nedenleri ve metnin ne şekilde uyarlandığı tartışılarak farklılıkların ve benzerliklerin temelindeki sebepler araştırılıyor.

Erus bu çalışmasıyla sinema yazınımızda nadiren değinilmiş bir konu olan uyarlamaların incelenmesine önemli bir katkı yapıyor.

ISBN / BARKOD
9789758716500
Yayınevi
Es Yayınları
Sayfa Sayısı
1
Basım Dili
Türkçe