Çocuk Kitapları

Çocukların eğlenceli zaman geçirmeleri için tasarlanan çocuk kitapları, çocuklara fiziksel ve ruhsal olarak pek çok fayda sağlamaktadır. Çocukların yaş gruplarına uygun kitaplar arasından seçim yapılarak keyifli zaman geçirmeleri sağlanabilir.

Kitapların Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Çocuklara kitap okumak onların gelişimlerine büyük katkı sağlayacaktır. Uykudan önce okunan kitaplar, çocukların sakinleşerek huzurlu bir şekilde uyumalarını sağlar. Çocuklarınıza okuduğunuz kitaplar, onların okula başlamadan önce harfler ve rakamlar ile tanışmalarını sağlar.

Bu nedenle okula başladıklarında öğrendiklerini hatırlayarak kolay bir öğrenme süreci geçirmiş olurlar. Kitaplar ayrıca, çocukların sözcük dağarcıklarını da geliştirmektedir. Sizi dinleyerek işitsel algılarını geliştiren çocuklarınız, yaşlarına ve ilgi alanlarına göre uygun olan kitaplardan keyif alırlar.

Çocuklara okunan kitaplar, onların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirdiğinden dolayı televizyon izlemekten daha faydalı olacaktır. Televizyon izleyerek yalnızca gördüklerini takip eden çocukların zihni kitap okunduğu zaman şekillenir ve algılarını açar.

Çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine katkısı olan kitap okuma eylemi, çocukların kendilerini ifade etme, etkili dinleme ve anlama özelliklerini etkiler. Neden-sonuç kavramını öğrenmelerine de faydası olan çocuk kitapları ile kendilerini olayların inde bularak, hem öğrenir hem de eğlenirler.

Çocuk Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

Kitaplar içerik ile biçim yönünden farklı özelliklere sahiptirler. Çocuk kitaplarında biçimsel ve anlatımsal özellikler oldukça önemli bir yere sahiptir. Biçim özelliği içinde yer alan kitabın kapağı, tercihlerinizde etkili olacaktır.

Çocuğunuz kitap seçimi yaparken ilk olarak kapak tasarıma dikkat edecektir. İlgisini çekecek renkli kapak tasarımları, çocuk kitaplarında sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat gelişimlerini etkileyen en önemli özellik, kitabın konusu ve üslubudur.

Dil ve anlatım yönünden anlaşılabilir kavramlar kullanılmalı ve üslubu oldukça net olmalıdır. Yaşam ile yaş düzeylerine uygun kullanılması gereken kavramlar sayesinde, çocuklar kelime dağarcıklarını geliştirebilir.

Kitap içinde, sanat değeri taşıyan hareket halinde resimler kullanılması faydalı olacaktır. Kolaylıkla yorumlanan resimler sayesinde, çocuğunuz metindeki olay ve düşüncenin yorumunu yaparken zorlanmaz.

Çocuk kitaplarındaki metinler bilimsel değerlere uygun bir şekilde işlenerek ilgi çekici, eğlendirici ve aynı zamanda düşündürücü olmalıdır. Çocuklarınızın güven, sevgi, iyilik, dürüstlük, cesaret, sorumluluk ve hoşgörü gibi kavramları öğrenecekleri kitapları seçmeniz faydalı olacaktır.

Mizah duygusunu geliştiren kitapların seçilmesi, onların okuma zevklerini katlayacaktır. Çocuklarınız için yapacağınız kitap seçimleri ile ebeveyn çocuk ilişkinizi sağlamlaştırırken, öte yandan onun kişisel gelişimini de sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesini saplayabilirsiniz.

Doğru Çocuk Kitabı Seçimi Yapın!

Çocuklarınıza keyifli okuma alışkanlığı kazandırmak için doğru bir seçim yapmanız gereklidir. Çocuk kitabı seçiminde dikkat etmeniz gereken pek çok faktör bulunmaktadır. Çocuklarınızın yaş aralıklarına ve ilgi alanlarına göre kitap seçimi yapmanız, onların okuma alışkanlıklarını kolay bir şekilde edinmelerini ve yeni bilgiler öğrenmelerini sağlayacaktır.

Kitapların üzerinde belirtilen yaş sınırına uygun kitaplar seçmeniz çocukların zihinsel yapılarına uygun olacağından gelişimlerini de olumlu etkileyecektir. Belirli bir yaştan sonra çocuklarınızın kitapları inceleyerek almasını sağlamanız gerekir.

Çünkü ilgi çekici kapaklara sahip kitaplar, onların okuma heveslerini arttıracağından sıkılmalarını da engelleyecektir. Kitapları satın almadan önce ebeveyn olarak sizlerin de incelemeniz ve konular hakkında fikir sahibi olmanız gelişimlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirmeleri açısından faydalı olacaktır.

Kolay ve hızlı öğrenen çocukların okudukları kitaplarda argo kelimelerin bulunmaması da son derece önemlidir. Aynı zamanda seçim yaparken kitap türlerine de dikkat etmeniz gereklidir. Tercihlerinizi masal kitaplarından yana kullanırsanız içeriğini ve altında yatan mesajları dikkatli bir şekilde incelemeniz gereklidir.

Yalın bir anlatıma sahip olan şiir kitapları da çocuklarınız için doğru bir tercih olabilir. Çocukların sıklıkla okudukları türlerden biri olan çizgi romanlar ise gereç içerisindeki karakterler gerekse de konu açısından önemlidir. Eğitici ve öğretici kitap seçimi yapmanız, doğru bir kitap tercihi yaptığınızın kanıtıdır.