Tarih Kitapları

Antik dönemlerden günümüz dünyasına kadar oldukça geniş bir yelpazede, her ulusun ve milletin tarihini anlatan, geçmişe ışık tutan kitap seçenekleri sizler için bir arada sunuluyor. İnsanlığın geçmişte ne gibi dönemler yaşadığını, hangi koşullarda ne gibi gelişmeler sağladığını anlatan farklı kitap çeşitleri, farklı yazarlar ve yayınevleri ile birlikte sunulmaktadır.

Raflarınızdaki yerlerini almaya hazırlanan eserler, ülke geçmişini anlamaya, yaşadığımız dünyanın ne gibi süreçlerden geçtiğini görmemize ve insanların nasıl geliştiğine dair bilgiler sunmaktadır.

Önemli liderlerin tarihi gelişmelere, evrimsel süreçlerden savaşlara kadar pek çok farklı olayın ve hayatın anlatıldığı kitaplarda; M. Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet gibi önemli isimlerin hayat hikayelerini bulabilir, Osmanlı Devleti Roma gibi imparatorlukların geçmişlerine modern çağlara kadar, asırlardır süren insanlık tarihini anlatan, birbirinden önemli isimlerin farklı kaynaklardan yararlanarak yazdığı eserleri bir arada bulabilirsiniz.

Önemli isimlerin farklı kaynaklardan yararlanarak kaleme aldıkları eserleri bir arada bulabilir, tarih hakkında eğlenceli bir serüvene çıkabilirsiniz. II. Dünya Savaşından Kavimler Göçüne, Cumhuriyet’in ilk yıllarından Sümerlere, Afrika kabilelerinden, gelişmiş modern toplumlara kadarpek çok farklı konu sizler için bir arada sunulmaktadır.

Tarihin Alt Kategorileri Nelerdir?

Ülkeleri, ulusları, medeniyetleri ve insanlığı etkileyen olayları, kanıtlar ve belgeler göstererek anlatan ve bu olayların sonraki nesillere nasıl etkiler bıraktığını gösteren alana tarih adı verilmektedir.

Kategori içerisinde genel tarih alanındaki eserlerin dışında; Türk Tarihi, Yakın Türkiye Tarihi, Osmanlı Tarihi, gibi alt kategoriler de yer almaktadır. Dünyanın seyrini etkileyen ve geniş kitlelerin kaderini değiştiren olaylında anlatıldığı eserleri Dünya Tarihi alanında bulabilir, antik medeniyetlerin ne gibi etkiler bıraktığını, hangi gelişimlere ön ayak oldukların anlatan eserleri ise Antik İlk Çap Tarihi alanında görebilirsiniz.

Kilisenin baskın gücünü anlatan, bilimin gelişmesini gösteren, insanlığın özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini gözler önüne seren eserleri Ortaçağ Tarihi alanında bulabilir, bu eserlerden faydalanarak dünya tarihine damgasını vuran Rönesans, Reform hareketlerinin ortaya çıkışlarını, yüzyıl savaşlarının nasıl olduğunu, imparatorlukların çöküşlerini yorumlayabilirsini.

İslamiyet’in yayılışını, eserlerini, önemli isimlerinin ortaya koyduğu yazıları, Yahudilerin Mısır’dan göçlerini anlatan eserleri ve Hıristiyanlık’taki kutsal sayılan yazıları Dinler Tarihi alanında inceleyebilirsiniz.

Hangi Tarih Kitapları Okunmalıdır?

İnsanlığın geçmişi ile yaşadıkları olayları anlatan birçok eser sizler için bir arada sunulmaktadır. Evrimsel süreci, tarım toplumlarını, batı inanışları ve farklı medeniyetlerin gelişlerini anlatan Yuval Noah Harari’nin “Sapiens” adlı eseri mutlaka okunması gereken eserler arasında yer almaktadır.

İlber Ortaylı’nın bir ulusun kaderini değiştiren, kurtuluşun ve direnişin baş mimarı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlattığı “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” isimli eseri de yine Cumhuriyet tarihini anlamak için okunması gereken eserlerden biri olarak bilinmektedir.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez’in antik dönemlerden günümüze kadar ele alarak yazdığı ve ekonomik gelişmeleri anlattığı “Tarihsel Süreç İçerisinde Dünya Ekonomisi” isimli eseri de ekonomiyi ve paranın gücünü anlamak için okunması gereken eserler arasında gösterilmektedir.

Tüm dünyada kabul kabul gören bir tarihçi olan Halil İnalcık’ın “Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler” isimli eseri, Erhan Altunay’ın “İstanbul’un Pagan Çağı” adlı eseri, Jared Diamond’ın antik dönemlerden itibaren insanlığın gelişmelerini incelediği “Tüfek, Mikrop ve Çelik” isimli eseri de mutlaka okunması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Muazzez İlmiye Çığ’ın “Uygarlığın Kökeni Sümerler” eseri, Sinan Meydan’ın “Atatürk Etkisi” isimli eseri, H. B. Lidel’in “Hitler’in Generalleri Konuşuyor” adlı eseri de farklı alanlarda okumalar yapmak isteyenlerin yardımcısı olmaktadır.

Andrew Marr tarafından yazılan “Büyük Dünya Tarihi” isimli eser, dünya tarihine ışık tutarken, Donald Sommerville’nin “II. Dünya Savaşı” isimli eseri o dönemdeki savaşı, koşullarını ve insanlık üzerindeki etkilerini gözler önüne sermektedir. Tarih konusundaki pek çok farklı kitap seçeneğini Kitapjet kalitesi ile bulabilir, farklı seçeneklerine sahip ürünleri kolaylıkla satın alabilirsiniz.