Türkiye'de Büyükşehir Belediyelerinin Mali Yapısı: Antalya Büyükşehir Belediyesi Örneği
Yazar: Şerife Aygün Koza Ceyda Şataf
Basım Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı: 212
Yayın Tarihi: 9-2019
ISBN: 9786051523712
Stok: 4

Türkiye'de Büyükşehir Belediyelerinin Mali Yapısı: Antalya Büyükşehir Belediyesi Örneği

Türkiye'de Büyükşehir Belediyelerinin Mali Yapısı: Antalya Büyükşehir Belediyesi Örneği - Şerife Aygün Koza - Ceyda Şataf

Yerel yönetimler, politik oluşumlardır. Bu politik oluşum kavramı var olan bir ulusal alt bölgeyi belirli ölçüde kontrol eden ve bu alanda yaşayan insanları temsil eden oluşumlardır. Türkiye'de yerel yönetim birimleri, il özel idareleri, belediyeler ve köylerdir. Belediyeler sadece yerel halkın isteklerini karşılamakla kalmaz aynı zamanda da hizmet kalitesinin ve demokrasinin artmasında da önemli bir paya sahiptirler. Yerel yönetimlerin en önemli birimi olan belediyeler ise, o belde de yaşayan insanların artan ihtiyaçlarını daha kısa zamanda karşılayabilmek aynı zamanda da hizmetleri de hemen gerçekleştirebilmek için ortaya çıkan bir birim olmuştur.

Büyükşehir belediyesi modelinde ise, temel nokta yerel hizmetlerin sunumu için federatif bir yapı oluşturarak alt basamakta sunulamayan veya sunulmasında sorun oluşacak durumlarda metropol alan hizmetlerini yerine getirme düşüncesidir. Bu çalışmada, Türkiye'deki Belediye Yönetimine değinilmiş ve geçmişten günümüze ulaşan belediyecilik alanındaki değişimler, büyükşehir kanunu çerçevesinde büyük şehirlerin yapısı ve işleyişi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda diğer düzenlemeleri de dikkate alarak büyükşehir yönetimlerinin idari ve finansman yapısı ele alınmıştır. Aynı zamanda bu çalışmada Antalya Büyükşehir Belediyesinin tarihi geçmişi incelenip değerlendirme kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2006-2017 yılları arasındaki gelir giderleri ve tahmin edilen ile gerçekleşen bütçeleri ele alınmıştır.

ISBN / BARKOD
9786051523712
Yayınevi
On İki Levha Yayınları
Basım Tarihi
9-2019
Sayfa Sayısı
212
Basım Dili
Türkçe

Kategoride En Çok Satan Ürünler