Üç Tanrıça
Yazar: Nilgün Cön Gruhlke
Basım Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı: 136
Yayın Tarihi: -
ISBN: 9789894793625
Stok: 2

Üç Tanrıça

%31
9,17 TL 6,33 TL

Satıcı : Kitap Market


  • 21 Haziran Pazartesi - 23 Haziran Çarşamba arası kargoda
Ödeme Koruma
Sistemi
Güvenli
Alışveriş
Hızlı
Kargo

Üç Tanrıça - Nilgün Cön Gruhlke

Else Lasker Schüler, Nelly Sachs ve Rose Ausländer üç çeşit engeli aşmak zorunda kaldılar: Kadın olmak, Yahudi olmak ve şair olmak. Kadın olarak İnsanlığın daha az ayrıcalıklı bölümünün üyesi olduklarından eğitim, öğretim, kendine ait bir meslek, kendileri için öngörülen yaşamın sınırları dışında bir yaşam ve bağımsızlık için savaşım ve hatta kurban vermeleri gerekti. Şiirlerine inanıp etkileyen Gottfried Benn ve Paul Celan gibi ünlü erkeklerin desteği gerekti.

Şair olarak Şiir fısıltılı ortamların, aşka ait gecelerin sanatıdır, gürültülü toplantılara yaraşmaz. Ve sesini duyurması da zordur ondan. Onyıllar boyu dikkate alınmadılar. Ün, saygı ve başarı geç ve hâtta gerçek anlamda da ölümlerinden sonra geldi.

Şiirleri dünyayı ve yaşamı kavramaya ve ilk bakışta trajik gibi görünen ikilemleri açıklamaya yönelimlidir. Tarihsel olaylar şiir içinde çoğu kez gizli bir teolojik anlam içeren efsanevî süreçler olarak algılanır. Her üç şair de, İncil'den ilham alan ve Almanca yazan Yahudi şairleri geleneğinin son temsilcileridir.16 Şiirlerinde Yaratılış resimleri ve insanlık suçu işlenir. Yazmak, durmadan yazmak için bitmeyen bir yaratıcılık ve canlılık gerekti hep. Sıkıntılara, savaşlara, yok olmaya, ölüme rağmen yazdılar. Else Lasker Schüler, Nelly Sachs ve Rose Ausländer'e yaşamlarını adadıkları yazma sanatı adına saygı ve teşekkür borçluyuz.
-Nilgün Cön-Gruhlke-

ISBN / BARKOD
9789894793625
Yayınevi
Artshop Yayıncılık
Sayfa Sayısı
136
Basım Dili
Türkçe