Uluslararası Ekonomik Bütünleşme
Yazar: Canan Balkır
Basım Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı: 598
Yayın Tarihi: 1-2016
ISBN: 9786053991625
Stok: 3

Uluslararası Ekonomik Bütünleşme - Canan Balkır

Uluslararası ekonomik bütünleşme, modern dünyada ülkeler ve bloklar arasındaki ilişkileri şekillendiren önemli bir güç kaynağı haline gelmiştir. Aslında ekonomik bütünleşme yeni bir kavram değildir. Kökleri Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan bütünleşme örnekleri, tarihin değişik dönemlerinde değişik biçimlerde ortaya çıkmıştır. Yine de kabul etmek gerekir ki, 20. yüzyılda hızlanan küreselleşme akımı, ülkelerin sorunlarını tek başına çözümlemelerini neredeyse olanaksız kılınca, sorunları birlikte çözümleme olanağı sağlayan bölgesel bütünleşme eğilimleri artmıştır.

Günümüzde bütünleşme kavramının en başarılı örneğini oluşturan Avrupa Birliği, ekonomik bütünleşme olgusunun hem kuramsal hem de uygulama boyutuyla incelenmesinde en önemli araştırma kaynağını oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bugün yeryüzünde, Avrupa Birliği dışında da farklı bölgelerde pek çok bütünleşme örneği vardır. Üstelik bu bütünleşmeler, sadece gelişmiş ülkelerle sınırlı değildir. Giderek artan bir biçimde gelişmekte olan ülkeler de bölgesel bütünleşme akımına katılmakta ve küresel ekonomi içinde yerlerini almaktadır.

Prof. Dr. Canan Balkır’ın Uluslararası Ekonomik Bütünleşme – Kuram, Politika ve Uygulama adlı bu kitabın çıkış noktasını Avrupa Birliği bütünleşmesi konusunda disiplinlerarası bir referans kitabına duyulan gereksinim oluştururken, diğer bütünleşme örneklerinin de gözardı edilmemesi, uluslararası ekonomik bütünleşme olgusunun çok yönlü olarak mercek altına alınmasını sağlamaktadır. Kitap, ekonomik bütünleşmeyi, kuramsal ve AB örneğindeki uygulama boyutuyla incelemesi ve bütüncül bakış açısı itibariyle, Türkçe yazında önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlıyor.

Satış Sayısı
14
ISBN / BARKOD
9786053991625
Yayınevi
İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Basım Tarihi
1-2016
Sayfa Sayısı
598
Basım Dili
Türkçe

Kategoride En Çok Satan Ürünler