Franz Kafka

3 Temmuz 1883 yılında Prag’da orta sınıf moda ürünleri satan bir Yahudi ailesinin ilk çocuğu olarak Dünya’ya geldi. Bohemyalı Yahudi roman ve hikaye yazarı olan Franz Kafka 20. yüzyıl edebiyat döneminin en önemli sanatçılarından biri olmuştur. Usta Yazar Franz Kafka yaşamı boyunca sadece çevresinin tanıdığı biri olmuştu. Yaşamını yitirdikten bir süre sonra yakın arkadaşı olan Max Brod arkadaşının kendisine verdiği eserleri yayınlamaya başladı.

Ve ölümünden sonra yayınlanan eserleri ile bütün Dünya’nın sevdiği ve tanıdığı bir yazar oldu. Franz Kafka Türkçe ’ye çevrilen Değişim ya da Dönüşüm romanın da 20.yüzyıl’ın sonlarına doğru batı halkının ve kendisinin de içinde bulunduğu yalnızlığını dile getirmişti. Ünlü Yazar yaşamı boyunca unutamayacağı acılar biriktirmişti hayatının bir kısmında.

İki erkek kardeşini daha hayatının ilk yıllarında kaybetmişti. Daha sonra ise kendisi için büyük bir yıkım olan üç kız kardeşini Nazi Soykırımı’nda kaybetmişti. Bütün Dünya’nın sevdiği Ünlü Yazar Franz Kafka çok zor ve mutsuz bir çocukluk hayatı geçirmişti. Eserlerinde de vurgulamış olduğu babasını hayatını boyunca hiç sevmemişti ve nefretini adeta eserlerinde de aynı şekilde yansıtmıştı.

Franz Kafka lise öğrenimini bitirdikten sonra Hukuk okumaya karar verip beş yıllık hukuk eğitimi sonrasında Albert Weber’in yanında staj yaptı ve ceza hukuku alanında ilerlemeler kaydetti. 1907 yılında İtalyan bir sigorta şirketinde işe başlayan Kafka bu yıllarda kendisini bütün Dünya’ nın tanımasını sağlayan yakın arkadaşı Max Brod ile tanışarak dost oldu.

Arkadaşı sayesinde dönemin ünlü edebiyatçıları ile tanışma fırsatı yakaladı. Max Brod, Franz Kafka’nın dönüm noktası olmuştu. Hayatı boyunca çok fazla yüzü gülmeyen yazar yıllar içinde sadece birkaç tane kadın ile sevgili olmuştu. Fakat içlerinden sadece bir tanesi onun aklında kalmıştı iki bebek bakıcısı olan Dora Diamant. Ölmeden önde sadece onun adını sayıklamıştı.

Babası ile anlaşamayan Kafka bu baskılardan kurtulmak için 1923 yılında yazabilmek için Berlin’e yerleşme kararı aldı. Naziler Çekoslovakya’yı işgal ederken Kafka’ya ait birçok belgeyi de yok etmişlerdi. Önemsiz olarak gördüğü eserlerin hepsini yakın arkadaşı olan Max Brod’a vermişti. Dönüşüm adlı eserinde babasına duyduğu öfke ve kin duygularının yer aldığı bölümlere de rastlayabilirsiniz.

Hatta kitabın bir kısmın da “Bir anda böcek olarak uyandım” sözünü söyleyen Kafka dan başkası değildir. Önemli eserlerinden biri olan “Dava” kitabının içeriğinde ki karakterler, “Dönüşüm” kitabında söz etmiş olduğu karakterlerle neredeyse aynı. Dönüşüm kitabında bahsetmiş olduğu şu cümleyi “Bir sabah böcek olarak uyandım” diğer eseri olan Dönüşüm kitabında “Bir sabah uyandığımda suçunu bilemediğim bir davadan yargılandım” şeklinde görebilirsiniz.

Franz Kafka’nın bir türlü içinden çıkamadığı suçluluk duygusu, kendi içinde yaşadığı kırılmalar ve kendini hep dışlanmış hissetme duygusu vazgeçilmez bir parçası olmuştu. Akciğer teşhisi konulan Ünlü Yazarımız Franz Kafka daha sonrasında geçirmiş olduğu ağır bir griple durumu iyice ağırlaşmıştı. Ve artık konuşamıyordu. 3 Ağustos 1924 yılında artık müdahale edilemeyecek kadar ağırlaşan Kafka hayata gözlerini kapatır.

Öldükten sonra ailesinin yanına gömülen Kafka hayatı boyunca kin ve öfke duyduğu babasıyla yan yanaydı. Ünlü Yazar Franz Kafka’nın Prag’da yaşadığı ev ölümünden sonra müze haline getirilmişti. Franz Kafka için 1963 yılında düzenlenen konferansa Roger Garaudy, Ernt Fischer gibi ünlü yazarlarda katılım sağlamıştır.