George Orwell

İngiliz edebiyatının önemli yazarlarından bir tanesi olan George Orwell 25 Haziran 1903 senesinde Hindistan’da Dünya’ya gelmiştir. Asıl ismi Eric Arthur Blair olan yazar bu ismini çok kullanmamıştır. Döneminde yalnızca soyluların gidebildiği Eton Koleji’nde eğitim almıştır.

Bu okulu tamamladıktan sonra üniversite eğitim almayıp, Birmanya’da İmparatorluk Polis Okulu’nda görev yapmıştır. Burada yapılan haksızlıklara ve işkencelere karşı dayanamayan yazar yeniden Avrupa’ya dönmüş ve farklı mesleklerde çalışmıştır.

George Orwell bir dönem maddi olarak problem yaşadıktan sonra çok beğendiği yazar olan Jack London’ın izinden giderek yazar olmaya karar vermiştir. İspanya iç savaşında keskin nişancı tarafından gırtlağından vurularak ölüm riski yaşamıştır. 21 Ocak 1958 senesinde Londra’da veremden tedavi gördüğü hastanede hayatını yitirmiştir.

George Orwell roman, deneme ve fabl gibi farklı çeşitlerde eserler vermiştir. Yalın bir üslup ile derin gözlem kabiliyetini konuşturmuştur. 1934 senesinde yayımladığı ‘Burma Günleri’ isimli romanı polis teşkilatında yer aldığı dönemdeki gözlemlerini kaleme aldığı otobiyografik eseridir.

1938 yılında Katalonya’ya Selam isimli eserini yayımlamıştır. Katalonya’ya selam eserinde İspanya iç savaşında yaşadığı olaylardan esinlenmiş ve tecrübelerini, gözlemlerini ifade etmiştir.

1945 senesinde yayınladığı Hayvan Çiftliği isimli eserinde Rus devrimi ile beraber Stalin’in davaya olan sadakatsizliğini siyasal fabl çerçevesinde işlemiştir. George Orwell bu romanı sayesinde büyük bir nama kavuşturmuştur. Böylelikle bütün Dünya tarafından bilinen bir yazar haline gelmiştir.

1949 yılında kaleme aldığı ‘1984’ isimli romanında da baskıcı liderlerin kurduğu totaliter düzenden esinlenerek insanların hırslarına olan eleştirisini ele almıştır. 1984 isimli eseri edebiyat tarihinin en fazla okunan kitapları arasına girmeyi başarmıştır.

George Orwell eserlerini kaleme alırken kendi kurallarını oluşturmuştur. Önceki dönemlerde kullanılan mecazları kullanmamaya özen göstermiştir. Kısa cümleleri kullanmak varken uzun cümlelerin gereksiz olduğunu belirtmiş ve eserlerinde gereksiz kelimelere yer vermemiştir.

Aktif bir anlatım üslubunu benimsemiştir. George Orwell, Yabancı kelimeleri ve bilimsel sembolleri kullanmak yerine basit kelimeleri kullanmayı seçmiştir. Her yazarın kendine ait kurallarının bulunması gerektiğini dile getirmiştir. Bu düşüncesini kendini takip eden hayranlarına öğütlemiştir.