Paulo Coelho

Dünya’ca tanınmış yazarlardan olan Paulo Coelho 24 Ağustos 1947 tarihinde Dünya’ya gelmiştir. Yazarın Babasının ismi Pedro annesinin ismi ise Lygia’dır. İlköğrenimini San Ignacio’da almıştır. Ablası Sonia’nın kendi ödevi olarak gösterdiği denemesi ile beraber ilk edebi ödülünü bir şiir yarışmasında kazanmıştır.

Paulo Coelho ülkesinde yazarlık yapmadan evvel şarkı sözü yazmış ve ilk olarak da bu kimliği ile tanınmıştır. Elis Regina ve Raul Seixas isimli tanınmış şarkıcılara şarkı sözü yazmıştır. Şarkı sözü yazdığı dönemlerde gazetecilik de yapan Paulo Coelho, yazılarını daha sonra yazmaya başlamıştır.

1980 tarihinde tanıştığı kendisi gibi sanatçı olan Christina Oiticica ile evlenen Paulo Coelho mutlu bir evlilik yaşamı sürdürmektedir. Paulo Coelho ilk olarak 1986 tarihindeki Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya’nın Santiago de Compostela şehrinde biten hac yolculuğuna dair izlenimlerini kaleme almıştır.

1987 senesinde Hac (Pilgrimage) adlı eserinde izlenimlerini yazmıştır. Simyacı isimli kitabını 1988 senesinde yayımlayan Paulo Coelho bu romanı sayesinde dünyaca popüler bir yazar olarak şöhretin kapılarını aralamıştır. Simyacı eseri çok başarılı bulunduğu için 53 ayrı dile çevrim yapılmıştır.

Böylelikle Paulo Coelho, Guiness Dünya Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanmıştır. Gençliğinde 3 defa akıl hastanesine gönderilen Paulo Coelho buradaki tecrübelerinden faydalanarak Veronika Ölmek İstiyor adlı eserini yazmıştır. Dünya’nın en eski mesleği üzerine kurulu olan masalı On Bir Dakika’nın filmi Hollywood tarafından satın alınmıştır.

İlyas peygamberin yaşam hikayesinin anlatıldığı Beşinci Dağ isimli öyküsü bulunmaktadır. Bu öykünün film hakları da Capistrano Productions tarafından alınmıştır. Paulo Coelho, Unesco’nun Kültürler arası Diyaloglar programında danışmanlık görevini üstlenmiştir.