Sevim Ak

Sevim Ak 1958 yılında Samsun’da Dünya’ya gelmiştir. 1976 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne tamamlayarak mezun oldu. 1977 ve 1980 tarihleri arasındaki biokimya uzmanlık eğitiminin ardından 25 sene Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde görev aldı.

Yazma merakı öğrencilik döneminde artan Sevim Ak’ın ilk öyküsü, 1985 yılında Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayınlanmıştır. Yazarımız 1987 tarihinde Redhouse yayınları tarafından basılan ilk eseri Uçurtmam Bulut Şimdi ile Akademi Kitabevi Öykü ödülünü kazanmıştır.

17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen depremden sonra tel Aviv Belediyesi Ruh Sağlığı Merkezi ve Marmara Üniversitesi vakfı iş birliği ile yürütülen Marmara Depremi Psikososyal Rehabilitasyon projesi, Sevim Ak’ın çocuk korkuları ile ilgili 13 öyküsünden esinlenerek başlatılmıştır.

TRT için çocuk programı senaryoları, öyküleri kaleme aldı. Yurtdışında da dikkat çeken öyküleri Yugoslavya, Arnavutluk ve Bulgaristan gibi ülkelerde yayınlandı. Düşlere Sobe isimli oyunu İstanbul Şehir Tiyatrolarında sahnelendi.

Ayrıca Horoz Adam ve Korsan isimli eserinden uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları tarafından sahne aldı. Roman ve öykülerinde esprili, sıcak bir üslup kullanan Sevim Ak, İstanbul’da yaşamaktadır. Yazarımız çocuklar için eğlenceli öyküler düşlemeye devam etmektedir.